فاصله شهرهامسیریاب آنلاینمحاسبه مساحت زمین و طولمختصات جغرافیایی ، ارتفاع نقاطنقشه ایراننقشه جهان

نقشه و محاسبه مساحت زمین ، ارتفاع شهرها ، مسیریابی و تعیین فاصله

سرویس نقشه گوگل ( goolge maps ) یکی از بهترینها در نوع خود از نظر دقت و جزئیات میباشد که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دارد و امروزه کمتر کسی است که با این سیستم نقشه آشنا نباشد. در این سیستم نقشه لایه های مختلفی از جمله نمای زمین(تصاویر ماهواره ای از زمین)، نقشه راهها، عوارض زمین، عکس نقشه، نمای پانوراما و ... وجود دارد.

اما مواردی که گفته شد تنها بخشی از ویژگی های این سرویس نقشه میباشد. گوگل به واسطه Google Maps API قابلیتی را فراهم کرده که به کمک آن طراحان و توسعه دهندگان وب آزادانه میتوانند محاسبه ها و خدمات زیادی را بر مبنای نقشه های گوگل در اختیار کاربران قرار دهند.

در بخش نقشه موجود در سایت "باحساب" چهار عملیات محاسباتی وجود دارد که به صورت مختصر معرفی میگردد.

1) مسیر – مسافت: با انتخاب این گزینه میتوانید عملیات مسیریابی میان هر دو نقطه نقشه را انجام دهید و فاصله مبدا و مقصد را به دست آورید. قابلیت مسیریابی و تعیین مسافت فقط به راهها و جاده های بین شهری محدود نبوده و امکان مسیریابی درون شهرهای مختلف مانند تهران و اصفهان و مشهد و ... به کمک نقشه وجود دارد. البته همزمان با تعیین مسیر مناسب، فاصله مبدا و مقصد نیز برحسب کیلومتر محاسبه میگردد.

2) ارتفاع - مختصات: در این قسمت میتوانید ارتفاع شهرهای ایران و نقاط مختلف زمین مانند ارتفاع قله کوهها و عمق اقیانوسها را به همراه طول و عرض جغرافیایی آنها به کمک نقشه به دست آورید. طول و عرض جغرافیایی در واحد درجه-اعشار و همچنین در واحد درجه- دقیقه-ثانیه، محاسبه و نمایش داده میشود. هم چنین یک لایه نقشه توپوگرافی جهت مشاهده مدل ارتفاعی زمین نیز وجود دارد که برای استفاده از آن باید لایه عوارض زمین فعال باشد و به اندازه کافی روی نقشه زوم(بزرگنمایی) کنید.

3) مساحت – محیط: با فعال کردن این گزینه و انتخاب نقاط پیرامون قطعه زمین مورد نظر روی نقشه، محیط و مساحت برحسب واحدهای مختلف اندازه گیری، محاسبه و نمایش داده میشود. زمین مورد نظر به هر شکلی که باشد(منظم یا نامنظم و قناس) مساحت و محیط آن به راحتی محاسبه خواهد شد.

4) طول – فاصله: به کمک این ابزار پس از انتخاب نقاط مورد نظر روی نقشه، فاصله و طول مسیر حاصل از اتصال نقاط محاسبه و مطابق انواع واحد های طول نمایش داده میشود. از این ابزار میتوان جهت محاسبه طول مسیر پیمایش، طول عوارض زمین، فاصله زمینی دو نقطه نقشه و ... استفاده نمود.

نقشه تهران و نقشه مشهد بهمراه نقشه ایران و نقشه جهان و نقشه اروپا قابل مشاهده در لایه های مختلف هستند.