ساعت رسمی
تاریخ امروز ایران
ساعت ایران
00:00:00
ساعت جهانی
00:00:00
00:00:00
شمسی
--
--
میلادی
--
--
قمری
--
--
زمان و تاریخ

ساعت ، تبدیل تقویم

رسم نمودار

توابع پیشرفته ریاضی

نقشه و محاسبه

مساحت، فاصله، ارتفاع

ماشین حساب

دارای اعداد مختلط

تبدیل واحد

انواع واحدها و یکاها

ساعت به وقت کشورها و اختلاف ساعت آنها با ساعت جهانی

برای مشاهده آنلاین ساعت به وقت کشورهای جهان و اختلاف ساعت آنها با ساعت جهانی می توانید از بخش مربوط به زمان در سایت باحساب استفاده نمایید. ساعت رسمی آمریکا، ترکیه، کانادا، چین و سایر کشورهای جهان بر اساس زمان پایتخت های آنها مانند واشنگتن، آنکارا، پکن، لندن، پاریس، برلین و ... محاسبه و اعلام میگردد. برای مشاهده ساعت به وقت هر کشور کافیست پایتخت کشور مورد نظر خود را از لیست شهرهای موجود انتخاب نمایید. در مقابل هر شهر یا ایالت اختلاف ساعت آن منطقه زمانی با ساعت گرینویچ (GMT) نوشته شده. ساعت گرینویچ با دقت کافی معادل ساعت جهانی است.

ساعت رسمی و منطقه زمانی هر کشور

بر طبق قوانین بین المللی ساعت کليه کشورها بر اساس موقعیت جغرافیایی پایتخت آنها نسبت به نصف النهار مبدا و منطقه زمانی که در آن قرار گرفته اند سنجيده مى‌شود. منظور از منطقه زمانی هر یک از قاچ‌های ۱۵ درجه‌ای کره زمین است و زمان متوسط نصف‌النهاری مرکز آن را می‌توان به عنوان ساعت رسمی منطقه قرارگرفته در آن قاچ محسوب کرد.

در کشورهاى کوچک ‌اختلاف ساعت بين مرزهاى شرقى و غربى چندان محسوس نيست و لذا ساعت پايتخت مورد قبول سراسر کشور است. اما در کشورهایی که در طول جغرافیایی وسیعی قرار دارند غالبا چند ساعت رسمی وجود دارد. مثلا ۳ منطقه زمانی رسمی در آمریکا وجود دارد و یا کشوری مانند روسیه با بیش از ۱۶۰ درجه طول جغرافیایی ۱۰ منطقه زمانی را در بر گرفته است.

در سایت باحساب برای جلوگیری از ابهام در اعلام آنلاین ساعت به وقت آمریکا، کانادا و کشورهای چند زمانی مشابه، ساعت به وقت ایالت ها و شهرهای مهم این کشورها به صورت مستقل اعلام می شود حتی اگر تفاوتی با هم نداشته باشند.

اختلاف ساعت و تاریخ کشورها با ایران

چنانچه هدف شما یافتن اختلاف ساعت کشور مورد نظر با ساعت به وقت ایران است کافیست سه ساعت و سی دقیقه از اختلاف ساعت آن کشور با ساعت جهانی کم کنید تا اختلاف ساعت منطقه مورد نظر با ساعت ایران بدست آید.

لازم به ذکر است تاریخ امروز که در این صفحه به صورت آنلاین نمایش داده می شود بر اساس ساعت به وقت تهران تنظیم شده. با توجه به این که تاریخ رسمی هر کشور بر اساس منطقه زمانی است که در آن قرار گرفته، لذا تاریخ کشورها در یک زمان مشخص ممکن است متفاوت باشند. به عنوان مثال در ساعاتی از روز تاریخ شهر توکیو پایتخت ژاپن یک روز از تاریخ شهر شیکاگو در آمریکا جلو تر است.

با آگاهی از تاریخ روز در ایران و دقت به نکته فوق از طریق توجه به اختلاف ساعت منطقه زمانی مطلوب با ساعت رسمی ایران می توانیم تاریخ صحیح آن منقطه را نیز محاسبه نماییم.

تغییرات فصلی ساعت در کشورها

در برخی کشورهای جهان ساعت رسمی در آغاز فصول گرم یک ساعت به جلو کشیده می شود و در فصول سرد به حالت قبل بر میگردد. بنابراین در محاسبه ساعت به وقت کشورها فقط دقت در اختلاف ساعت ناحیه مورد نظر با ساعت جهانی کافی نیست و اینگونه تغییر ساعت های فصلی نیز باید لحاظ گردد. ساعت آنلاین که در این صفحه نمایش داده می شود با رعایت دقیق این مسئله بوده و بنابراین ساعت آنلاین به وقت هر کشور دقیقا منطبق بر واقعیت زمانی آن اقلیم می باشد و تغییرات فصلی ساعت در کشورهایی که آن را انجام می دهند نیز لحاظ گردیده.